ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ВІДЗИВУ НА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ БЕЗ РОЗГЛЯДУ
10 листопада 2026 року Справа № 280/9382/26
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження питання про прийняття до розгляду відзиву на позовну заяву у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )
до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
07.09.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до військової частини НОМЕР_2 (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо непроведення ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення, виплаченого 24 липня 2026 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі №280/2477/25 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2026 року у справі №280/10657/25, а також щодо утримання військового збору за ставкою 5 відсотків із зазначеного грошового забезпечення;
- зобов`язати військову частину НОМЕР_2 провести ОСОБА_1 грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення, виплаченого 24 липня 2026 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі №280/2477/25 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2026 року у справі №280/10657/25, відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України та Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44;
- зобов`язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму надміру утриманого військового збору, визначену як різниця між фактично утриманим військовим збором за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка, який підлягав застосуванню до грошового забезпечення, виплаченого 24 липня 2026 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі №280/2477/25 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2026 року у справі №280/10657/25.
11.09.2026 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/9382/26 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 КАС України.
Ухвалу суду про відкриття провадження від 11.09.2026 було направлено відповідачу до електронного кабінету ЄСІТС та отримано 11.09.2026.
26.10.2026 за вх.№61935 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Розглянувши зазначений відзив, судом враховується наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Приписами ч. 1 ст. 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з ч. 3 ст. 121 КАС України якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою (ч. 6 ст. 121 КАС України).
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Відзив на позовну заяву було направлено через систему "Електронний суд" 24.10.2026, тобто зі значним пропуском 15-денного строку з дня вручення даної ухвали, який закінчився 27.09.2026.
Жодних належних та допустимих доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно подати відзив до суду не надано та судом не знайдено.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Чинним КАС України не передбачено можливості повернення судом відзиву та доданих до нього доказів, поданих без додержання вимог ч.4 ст.162 КАС України, тому правових підстав їх повернення відповідному учаснику справи суд не має.
Враховуючи вищенаведене, суд долучає до матеріалів справи відзив та додані до нього докази, проте залишає їх без розгляду з подальшим вирішенням справи за наявними матеріалами.
Керуючись ст.ст. 162, 167, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Залишити без розгляду відзив на позовну заяву військової частини НОМЕР_2 , що надійшов до суду 26.10.2026 за вх.№61935.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвалу виготовлено у повному обсязі і підписано 10.11.2026.
Суддя М.С.Лазаренко