ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2026 року справа № 380/10397/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
у с т а н о в и в :
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області , з вимогами:
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №12746/13-01-04-13-17 від 26.03.2026 у частині застосування штрафних санкцій у розмірі 77 712,88 грн (сімдесят сім тисяч сімсот дванадцять гривень 88 копійок).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що контролюючим органом протиправно нараховано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації чотирьох розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Позивач зазначає, що відповідно до спеціальної норми пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України) для РК, складених з 1 по 15 календарний день місяця, граничним строком є 5-й календарний день наступного місяця, а для складених з 16 по останній день місяця - до 18 календарного дня (включно) наступного місяця. Відтак, РК № 9903360//17 від 01.03.2024 зареєстровано в ЄРПН 01.04.2024, тобто до спливу законодавчо встановленого строку (05.04.2024), а РК № 1199, № 93661//007 та № 1198 від 31.03.2024 фактично зареєстровано 18.04.2024 - в останній день граничного строку («до 18 числа включно»). Оскільки факт порушення граничних строків реєстрації щодо вказаних документів відсутній, оскаржуване податкове повідомлення-рішення у частині нарахування штрафу на суму 77 712,88 грн є незаконним та підлягає скасуванню. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 25.05.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (від 05.06.2026 за вх.№48471) в якому проти позову заперечив, зазначив, що за камеральною перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН на підставі даних АІС «Податковий блок». Вказує, що відповідно до положень Закону України № 2260-IX відновлено відповідальність платників за порушення податкового законодавства. Стверджує, що позивачем не подано заяв про неможливість виконання податкових обов`язків відповідно до наказу Мінфіну № 225, а також посилається на добровільну сплату позивачем грошового зобов`язання за оскаржуваним рішенням платіжним дорученням від 23.04.2026 № 1323. Окрім того, податковий орган вважає, що сума штрафу позивачем розрахована некоректно, та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх.№49586 від 09.06.2026) у якому критично оцінює доводи відповідача наведені у відзиві. Просить задовольнити позовні вимоги.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (далі - Позивач) є суб`єктом господарювання - юридичною особою, зареєстрованою відповідно до законодавства України (код ЄДРПОУ: 03349039), платником податку на додану вартість.
Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області (далі - Відповідач) проведено камеральну перевірку Позивача щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних (далі - ПН) і розрахунків коригування (далі - РК) до таких накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Об`єктом перевірки є ПН та РК, складені за період з 30.11.2023 по 09.01.2026.
За результатами перевірки складено Акт камеральної перевірки від 11.03.2026 №9748/13-01-04-13-17/3349039.
На підставі Акту Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №12746/13-01-04-13-17 від 26.03.2026 (далі - ППР) про застосування штрафних санкцій відповідно до абзацу першого пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) на загальну суму 82 319,93 грн (вісімдесят дві тисячі триста дев`ятнадцять гривень 93 копійки).
Позивач погодився з правомірністю нарахування штрафних санкцій у сумі 4 607,05 грн, однак не погодився з нарахуванням штрафних санкцій на суму 77 712,88 грн щодо 4 розрахунків коригування, а саме:
РК № 9903360//17 від 01.03.2024 на суму ПДВ (-) 3 798 667,78 грн, зареєстрованого в ЄРПН 01.04.2024 (штраф 2% - 75 973,36 грн);
РК № 1199 від 31.03.2024 на суму ПДВ (-) 7 922,52 грн, зареєстрованого в ЄРПН 18.04.2024 (штраф 2% - 158,45 грн);
РК № 93661//007 від 31.03.2024 на суму ПДВ (-) 1 553,58 грн, зареєстрованого в ЄРПН 18.04.2024 (штраф 2% - 31,07 грн);
РК № 1198 від 31.03.2024 на суму ПДВ (-) 77 500,00 грн, зареєстрованого в ЄРПН 18.04.2024 (штраф 2% - 1 550,00 грн).
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення у частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 77 712,88 грн протиправним, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір суд керувався таким.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно із положеннями ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних Система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі - СОД РРО).
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним п. 2, 3 ч. 1 та п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов`язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до п. 141.13 ст. 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК України.
Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За змістом п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до п. 198.5 ст. 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених пп. "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до ст. 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу 11 п. 201.4 ст. 201 ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Тож, з наведеного слідує, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Аналізуючи обставини щодо розрахунку коригування № 9903360//17, судом встановлено, що вказаний документ складений 01.03.2024 (перша половина березня - з 1 по 15 число).
З урахуванням приписів абзацу другого пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України граничним строком реєстрації зазначеного РК є 5 календарний день (включно) наступного місяця, тобто 05.04.2024.
Як підтверджується квитанцією ЄРПН та відомостями самого контролюючого органу, РК № 9903360//17 фактично зареєстровано в ЄРПН 01.04.2024, тобто до закінчення визначеного законом строку (до 05.04.2024).
Застосування відповідачем граничного строку « 18.03.2024» для розрахунку коригування, складеного 01.03.2024, є помилковим та не ґрунтується на жодній нормі законодавства України. Оскільки реєстрація відбулась у межах встановленого законом строку, факт порушення відсутній, а нарахування штрафних санкцій на суму 75 973,36 грн є протиправним.
Аналізуючи обставини щодо розрахунків коригування № 1199, № 93661//007 та № 1198, суд встановив, що всі вони складені 31.03.2024, тобто у період з 16 по останній календарний день місяця.
Згідно з абзацом третім пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України граничним строком реєстрації цих документів у ЄРПН є 18 календарний день (включно) наступного місяця, тобто 18.04.2024.
Суд акцентує увагу, що вживання законодавцем слова «включно» означає, що весь 18-й календарний день до 24:00 год є днем правомірного виконання платником свого податкового обов`язку без настання наслідків у вигляді порушення граничного строку.
Матеріалами справи (квитанціями ЄРПН з реєстраційними номерами [номер приховано], [номер приховано], [номер приховано]) беззаперечно підтверджено, що РК № 93661//007 зареєстровано 18.04.2024 о 18:58:36, РК № 1199 - 18.04.2024 о 10:15:50, а РК № 1198 - 18.04.2024 о 10:14:58.
Таким чином, усі три розрахунки коригування зареєстровані позивачем в останній день встановленого строку - 18.04.2024, що свідчить про їх своєчасну реєстрацію та відсутність складу податкового правопорушення, передбаченого статтею 120-1 ПК України. Відтак, нарахування штрафу в розмірі 1 739,52 грн (158,45 грн + 31,07 грн + 1 550,00 грн) є безпідставним.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що позивачем не надано доказів неможливості виконання податкових обов`язків відповідно до наказу Мінфіну № 225, оскільки позивач обґрунтовує позов не неможливістю реєстрації документів, а фактичним і своєчасним виконанням податкового обов`язку в межах встановлених п. 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України строків.
Посилання відповідача на сплату позивачем суми штрафу платіжним документом від 23.04.2026 не спростовує протиправності спірного рішення на час його прийняття та не позбавляє платника права оскаржити неправомірні нарахування в судовому порядку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення в оскаржуваній частині, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі на загальну суму 77 712,88 грн.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2 662,40 грн згідно з платіжною інструкцією від 19.05.2026 № 1654 (з урахуванням коефіцієнта 0,8 при поданні документів в електронній формі згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, КАС України, суд
у х в а л и в:
1.Адміністративний позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз"(79039, м. Львів, вул. Золота 42, ЄДРПОУ 03349039) до Головного управління ДПС у Львівській області (72026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 26 березня 2026 року № 12746/13-01-04-13-17 у частині застосування штрафних санкцій у розмірі 77 712,88 грн (сімдесят сім тисяч сімсот дванадцять гривень 88 копійок).
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ: 43968090) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (код ЄДРПОУ: 03349039) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2 662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 копійок).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Грень Наталія Михайлівна