Справа № 420/28124/26
У Х В А Л А
10 листопада 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Військової частини НОМЕР_1 про поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним наказ військової частини НОМЕР_1 №202 від 14.07.2026 (по стройовій частині) в частині виключення мене, ОСОБА_1 , з 14 липня 2026 року зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , всіх видів забезпечення, та змінити дату виключення із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , всіх видів забезпечення, з 14.07.2026 на 27.07.2026, у зв`язку з чим, зобов`язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення та інші належні виплати станом на 27.07.2026 та виплатити їх Позивачу;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не видачі мені належним чином оформленої копії наказу про виключення із списків особового складу №202 від 14.07.2026 (по стройовій частині);
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 видати мені, ОСОБА_1 , належним чином оформлену копію наказу про виключення із списків особового складу №202 від 14.07.2026 (по стройовій частині);
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати мені компенсації за щорічну основну відпустку у 2026 році
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату мені компенсації за щорічну основну відпустку у 2026 році;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати мені грошової допомоги на оздоровлення за 2026 рік
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату мені грошової допомоги на оздоровлення за 2026 рік;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати мені компенсації за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за 2026 рік;
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату мені компенсації за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за 2026 рік;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати мені компенсації за додаткову відпустку як військовослужбовцю, який має дітей за 2023 рік.
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату мені компенсації за додаткову відпустку як військовослужбовцю, який має дітей за 2023 рік;
визнати протиправною діяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не надання мені, ОСОБА_1 , довідки про вартість речового майна, що належало мені до видачі на день звільнення з військової служби та виключення мене зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , а також щодо не нарахування та не виплати мені грошової компенсації вартості неотриманого речового майна під час проходження військової служби;
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 надати мені довідку про вартість речового майна, що належало мені, ОСОБА_1 , до видачі на день виключення із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 у зв`язку із звільненням з військової служби, а також нарахувати та виплатити мені грошову компенсацію вартості неотриманого речового майна під час проходження військової служби;
зобов`язати Відповідача здійснити вищезазначені виплати із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;
зобов`язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити Позивачу середній заробіток за час затримки видачі належним чином оформленого копії наказу на виключення із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 у зв`язку із звільненням та затримки розрахунку при звільненні.
Ухвалою від 16.09.2026 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.10.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач, серед іншого, просить визнати поважною причину пропуску та поновити строк для подання відзиву на позовну заяву. В обґрунтування свого клопотання зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 з 2022 року і дотепер бере безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в польових умовах поза межами пункту постійної дислокації. Особовий склад військової частини виконує бойові та спеціальні завдання, в тому числі і правове забезпечення діяльності військової частини, безпосередньо в районах ведення бойових дій, по яких противником систематично наноситься вогневе ураження, що призводить до руйнувань об`єктів критичної інфраструктури, електроенергетики, зв`язку та комунікацій. Внаслідок цього постійно виникають проблеми з електропостачанням, зв`язком, доступом до мережі Інтернет, що суттєво ускладнює своєчасне отримання документів від суду та сторін у справах, а також пошук необхідних документів в архівах та отримання їх від структурних підрозділів, що також істотно впливає на можливості своєчасно ознайомитися з необхідними матеріалами та подати відзив на позов в строки, встановлені судом.
За таких обставин відповідач просить суд визнати причини пропуску строку для подання відповідачем відзиву на позов поважними та поновити пропущений строк та прийняти цей відзив до розгляду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до положень ст.162 КАС України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Ухвалою від 16.09.2026 відповідачу встановлений п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Вказана ухвала відповідачем отримана 17.09.2026 о 23:10 год., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету.
Останнім днем для подання відзиву на позовну заяву було 02.10.2026.
19.10.2026 відповідач подав відзив до суду.
Особливості процесуальних строків врегульовано главою 6 розділу І Кодексу адміністративного судочинства України.
Процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом (частина 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України).
Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати (ч. 2 ст. 118 КАС України).
Відповідно до частин 2-4 та 6 статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Метою поновлення процесуального строку, встановленого судом, є сприяння особі у реалізації процесуального права та/або виконанні процесуального обов`язку. Доцільність поновлення процесуального строку обумовлюється рівнем ймовірності, наскільки таке поновлення буде ефективним у контексті не тільки реалізації особою процесуального права та/або виконанні процесуального обов`язку, а й правової визначеності учасників правових відносин, спір між якими вирішується.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд вважає, що наведені відповідачем обставини є тими обставинами, які перешкоджали останньому своєчасно виконати вимоги процесуального закону та які виникли не з його вини.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе поновити відповідачу строк встановлений ухвалою від 19.09.2026 для подання відзиву на позовну заяву.
Керуючись ст. 121, 162, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Поновити Військової частини НОМЕР_1 строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Пекний