Судові рішення

Ухвала № 141372111 у справі № 440/6777/26 від 09.11.2026

Ухвала від 09.11.2026 в адміністративній справі № 440/6777/26 (категорія «Загальнообов’язкового державного пенсійного страхування»). Суд: Другий апеляційний адміністративний суд, суддя Семененко М.О.

Справа№ 440/6777/26
СудДругий апеляційний адміністративний суд
СуддяСемененко М.О.
Форма рішенняУхвала
Форма судочинстваАдміністративне
КатегоріяЗагальнообов’язкового державного пенсійного страхування
Дата ухвалення09.11.2026
Надійшло до реєстру11.11.2026
Оригіналreyestr.court.gov.ua/Review/141372111

Лист, коли відкриється Pro

Моніторинг, сповіщення і вивантаження на всіх сайтах мережі Initask. Залиште пошту, і ми напишемо в день запуску.

Менеджер допоможе з першим запуском.

Текст рішення

УХВАЛА

09 листопада 2026 р. Справа № 440/6777/26

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Семененко М.О.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,

розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про продовження строку на усунення недоліків у справі за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2026 року по справі № 440/6777/26

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2026 по справі № 440/6777/26 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

До Другого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2026 по справі № 440/6777/26.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2026 зазначена апеляційна скарга була залишена без руху та наданий строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги шляхом сплати судового збору у сумі 1597,44 грн та наданням до суду оригіналу платіжного доручення, а також доказів надсилання листом з описом вкладення позивачу копії поданої до суду апеляційної скарги та копій доданих до неї матеріалів протягом 10 днів з дня отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа копія вказаної ухвали доставлена до електронного кабінету Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 27.10.2026 о 12:33 год.

Таким чином, останній день для усунення недоліків зазначеної апеляційної скарги - 06.11.2026.

04.11.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшло клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.

В обґрунтування зазначеного клопотання скаржник посилається на те, що ухвала суду про залишення апеляційної скарги без руху надійшла до Управління через підсистему "Електронний суд" 27.10.2026 року. Супроводження даної справи здійснюється спеціалістами відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Після надходження даної ухвали відділом представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління здійснено процесуальні внутрішні дії щодо сплати судового збору, а саме підготовлено матеріали для направлення на розгляд Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань оскарження судових рішень, ухвал прийнятих не на користь органів Фонду та доцільності використання коштів на сплату судового збору, на виконання наказу від 11.02.2022 №139 (із змінами) про утворення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань оскарження судових рішень, прийнятих не на користь Головного управління, та доцільності використання коштів на сплату судового збору (далі - Комісія) та абзацу 2 пункту 1 розділу ІІІ Положення про Комісію. Відповідно до Положення про Комісію, засідання комісії здійснюється два рази на місяць, тобто 5 та 15 числа кожного місяця. Усунути недоліки поданої апеляційної скарги шляхом сплати судового збору в строки, встановлені ухвалою суду у даній справі, не є можливим, оскільки Головному управлінню необхідний додатковий час для передачі відповідних доповідних записок з реквізитами для оплати на сплату судового збору до Фінансово - економічного управління Головного управління для проведення сплати. У зв`язку з зазначеним, просить суд продовжити термін усунення недоліків апеляційної скарги, визначений в ухвалі Другого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2026.

Колегія суддів, розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вважає його таким, що задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Згідно з ч.ч. 2, 6 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Аналіз наведеної вище норми свідчить про те, що за заявою учасника або з ініціативи суду може бути продовжений тільки строк, який встановлений саме судом і який не сплив на час звернення учасника справи із заявою, а не процесуальний строк, який встановлюється законом.

Тобто, у випадках, коли суду процесуальним законом надано право встановити строк в межах певного строку, встановленого КАС України, суд не наділений повноваженнями продовжити такий строк понад встановлений процесуальним законом строк.

Так, у частині другій статті 169 КАС України імперативно закріплений процесуальний строк на усунення недоліків заяви (скарги), який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви (скарги) без руху.

При цьому, зазначений строк є строком, встановленим законом, відповідно не може бути продовженим судом у відповідності до частини другої статті 121 КАС України, оскільки його максимальна (гранична) межа визначена Законом - КАС України. Втім, суд може поновити цей строк за заявою учасника, якщо суд визнає причини його пропуску поважними. Строк, встановлений законом, не може бути поновлений судом з власної ініціативи.

Отже, наданий судом в ухвалі від 27.10.2026 про залишення апеляційної скарги без руху максимальний десятиденний строк на усунення недоліків не може бути продовжений, що, відповідно, унеможливлює задоволення клопотання про продовження строку на усунення недоліків.

Подібну позицію щодо застосування норм процесуального права в частині можливості продовження судом строку, який встановлений законом , викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів касаційного господарського суду у справі № 910/7746/20 від 07.04.2025 року.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищевикладеного суд дійшов до висновку про відсутність підстав для продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 118, 121, 133, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги по справі №440/6777/26 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Семененко М.О.

Судді Подобайло З.Г. Чалий І.С.

Інші рішення у справі

ДатаДокументСуд
26.10.2026 Ухвала № 140965674 без тексту Другий апеляційний адміністративний суд
21.09.2026 Рішення № 139910431 Полтавський окружний адміністративний суд
07.07.2026 Ухвала № 138039245 Полтавський окружний адміністративний суд
07.07.2026 Ухвала № 138039240 Полтавський окружний адміністративний суд
28.05.2026 Ухвала № 136913088 без тексту Полтавський окружний адміністративний суд