Судові рішення

Ухвала № 141372673 у справі № 520/18521/26 від 10.11.2026

Ухвала від 10.11.2026 в адміністративній справі № 520/18521/26 (категорія «Військової служби»). Суд: Другий апеляційний адміністративний суд, суддя Русанова В.Б.

Справа№ 520/18521/26
СудДругий апеляційний адміністративний суд
СуддяРусанова В.Б.
Форма рішенняУхвала
Форма судочинстваАдміністративне
КатегоріяВійськової служби
Дата ухвалення10.11.2026
Надійшло до реєстру11.11.2026
Оригіналreyestr.court.gov.ua/Review/141372673

Лист, коли відкриється Pro

Моніторинг, сповіщення і вивантаження на всіх сайтах мережі Initask. Залиште пошту, і ми напишемо в день запуску.

Менеджер допоможе з першим запуском.

Текст рішення

УХВАЛА

10 листопада 2026 р. Справа № 520/18521/26

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Бегунца А.О. , П`янової Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Військової частини НОМЕР_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 та питання можливості відкриття апеляційного провадження по справі №520/18521/26

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 задоволено частково позов ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

23.10.2026 на рішення суду ВЧ НОМЕР_1 подано апеляційну скаргу.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2026 апеляційна скарга залишена без руху, в зв`язку з пропуском строку на апеляційне оскарження та несплатою судового збору, надано 10 денний строк для усунення її недоліків шляхом сплати судового збору та надання клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням поважних підстав пропуску строку на апеляційне оскарження.

04.11.2026 на виконання вимог суду апелянт подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та квитанцію про сплату судового збору.

В обґрунтування клопотання ВЧ НОМЕР_1 просить врахувати, що на всій території України введено воєнний стан, у зв`язку з чим особовий склад військової частини залучений до виконання бойових (спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій, що підтверджується витягом із журналу бойових дій. Крім того, зазначає, що через незначну чисельність особового складу юридичного відділу, тимчасову непрацездатність окремих працівників, а також необхідність виконання додаткових функцій, зокрема документування злочинів збройної агресії Російської Федерації, на працівників покладено значне службове навантаження. Також наголошує, що виконання службових обов`язків працівниками військової частини здійснюється в районах ведення бойових дій, що зумовлює обмежений доступ до засобів зв`язку, друку та транспортної логістики, а відтак ускладнює підготовку й оформлення процесуальних документів та їх своєчасне направлення до суду.

Просить визнати наведені підстави пропуску строку поважними та поновити строк на апеляційне оскарження.

Перевіривши доводи клопотання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч.1 ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин (ч. 3 ст. 295 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Як вбачається з матеріалів електронної справи, рішення Харківського окружного адміністративного суду прийнято 17.09.2026 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Копію оскаржуваного рішення отримано відповідачем 18.09.26 о 16:40 год, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в електронний кабінет системи "Електронний Суд".

Таким чином, останнім днем подачі апеляційної скарги є 19.10.2026 (з урахуванням вихідних днів).

Апеляційну скаргу подано 23.10.2026, тобто у найкоротший строк з моменту отримання копії оскаржуваного рішення.

Колегія суддів вказує, що при застосуванні процесуальних норм слід уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до нівелювання процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного суду від 29.09.2022 по справі № 500/1912/22.

У цьому випадку скаржник не допустив необ`єктивного зволікання з поданням апеляційної скарги, пропуск строку на апеляційне оскарження є незначним і перегляд судового рішення суду першої інстанції не порушить принципу res judicata (остаточне рішення).

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який, після його продовження триває на даний час.

Пунктом 2 зазначеного Указу постановлено: "військовому командуванню Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави".

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 02 березня 2022 року суддям необхідно виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

Отже, встановлений судом строк може бути поновлений за заявою особи, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з воєнним станом в Україні.

Враховуючи те, що скаржник в силу свого статусу виконує функції безпосередньо пов`язані із обороноздатністю держави Україна, а також враховуючи незначний проміжок пропущеного строку, колегія суддів вважає, що ці обставини є підставою для поновлення процесуального строку.

Апеляційна скарга за формою та змістом відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням порядку, визначеного ст. 297 КАС України, і строків апеляційного оскарження, передбачених ст. 295 КАС України, відсутні підстави для відмови у відкритті апеляційного провадження (ст. 299 КАС України).

З огляду на зазначене, перешкоди для відкриття провадження у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 121, 293, 295-297, 300, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Клопотання Військової частини НОМЕР_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 - задовольнити.

Процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 року по справі № 520/18521/26 - поновити.

Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 по справі № 520/18521/26 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Зупинити дію рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2026 у справі № 520/18521/26.

Витребувати з Харківського окружного адміністративного суду справу № 520/18521/26.

Встановити учасниками справи строк для подання відзиву на апеляційну скаргу разом з доказами надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи протягом 10 днів від дати отримання копії ухвали.

Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження у справі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді А.О. Бегунц Я.В. П`янова

Інші рішення у справі

ДатаДокументСуд
29.10.2026 Ухвала № 141044902 без тексту Другий апеляційний адміністративний суд
17.09.2026 Рішення № 139882903 Харківський окружний адміністративний суд
10.07.2026 Ухвала № 138128212 Харківський окружний адміністративний суд