УХВАЛА
09 листопада 2026 р. м. Одеса Справа № 420/15618/25
Суддя-доповідач П`ятого апеляційного адміністративного суду Шевчук О.А., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2026 р. у справі за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2026 р. адміністративний позов задоволено повністю.
На зазначене рішення суду фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.
Згідно з ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутись до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду ухвалено в спрощеному позовному провадженні 25 вересня 2026 року. Повне судове рішення складено 25.09.2026 р.
Отже, останнім днем для подачі апеляційної скарги є 26 жовтня 2026 року, з урахуванням вихідних днів.
Апеляційну скаргу було подано на електронну пошту П`ятого апеляційного адміністративного суду 30 жовтня 2026 р., тобто з пропуском встановленого статтею 295 КАС України тридцятиденного строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, а саме з дня складення повного судового рішення.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що копію повного рішення отримала поштовим відправленням АТ «Укрпошта» 30.09.2026 року, що підтверджується, як зазначає апелянт, доданими доказами вручення.
Проте, суд звертає увагу, що відповідно до акта №214, який склали начальник відділу забезпечення процесуального документообігу та ведення діловодства управління документообігу суду, заступник начальника відділу та головний спеціаліст відділу, вбачається, що в апеляційній скарзі, яка надійшла на офіційну електронну пошту П`ятого апеляційного адміністративного суду, не виявилось зазначених у ній додатків.
Таким чином, апелянтом не надано до суду доказів отримання копії оскаржуваного рішення суду.
Суд зазначає, що доказом дати отримання оскаржуваного рішення, є копія конверту, в якому надійшло оскаржуване рішення суду першої інстанції.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 21 січня 2020 року у справі № 522/13231/17.
Таким чином, для поновлення судом строку на апеляційне оскарження, апелянту необхідно надати докази отримання копії оскаржуваного рішення суду першої інстанції, у зв`язку з чим апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку особі, яка її подала, для усунення зазначеного недоліку.
Крім цього, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: у справі не сплачено судовий збір за подачу апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів електронної справи, позивач звернувся з позовом до суду у травні 2025 року.
Згідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2025 р. складає 3028 грн.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, позов містить вимогу майнового характеру (оскільки позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму заборгованості - по єдиному податку з фізичних осіб 359548,77 грн).
Відповідно до ст. 4 ч. 2 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 4 ч. 2 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду у розмірі 6471,88 (359548,77х1,5%х150%х0,8) грн.
Судовий збір за подачу апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду повинно бути перераховано або внесено на рахунок:
банк Казначейство України (ЕАП), код банку 899998
код класифікації доходів бюджету 22030101 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)"
відомча ознака "81" (Апеляційні адміністративні суди):
рахунок [рахунок приховано],
отримувач - ГУК в Одеській області /Приморський р-н/22030101
код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526
в сумі 6471,88 грн., а тому апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.169 КАС України має бути залишена без руху, з наданням строку для усунення зазначених недоліків.
З огляду на вищезазначене, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 необхідно надати: документ про сплату судового збору; докази отримання копії оскаржуваного рішення суду, у зв`язку з чим апеляційна скарга залишається без руху.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 169 цього Кодексу.
Згідно з п.4 ч.1 ст.299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Також, суд вважає за необхідне витребувати справу №420/15618/25 за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 169, 296, 298, 299 КАС України, суддя -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати апелянту десять днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків поданої апеляційної скарги.
Роз`яснити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги в частині сплати судового збору, відповідно до ст.169 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику, а у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги в частині пропуску строку на подання апеляційної скарги у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Витребувати у Одеського окружного адміністративного суду справу №420/15618/25 за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу.
Ухвала у касаційному порядку не підлягає оскарженню.
Суддя-доповідач О.А. Шевчук