Справа № 534/2280/26
Провадження № 2/539/3318/2026
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
11 листопада 2026 року місто Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Пилипчук М. М., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» звернулося до Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області від 15 вересня 2026 року цивільну справу передано за підсудністю до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 жовтня 2026 року справу № 534/2280/26 передано для розгляду судді Пилипчуку М. М.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2026 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам частини першої статті 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), оскільки позивач не подав доказів надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу за адресою його зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 . До позовної заяви додано лише доказ направлення відповідачу документів за іншою адресою: АДРЕСА_2 . Позивачу надано строк для усунення недоліку - десять днів з дня вручення копії ухвали. Позивачу роз`яснено, що в разі невиконання вимог ухвали від 22 жовтня 2026 року позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Копію ухвали від 22 жовтня 2026 року надіслано позивачу та його представнику до їхніх електронних кабінетів у підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та доставлено 23 жовтня 2026 року, що підтверджується довідками про доставку електронного документа. Крім того, ухвала оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 272 ЦПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Отже, з урахуванням правил обчислення процесуальних строків, визначених статтями 123, 124 ЦПК України, останнім днем строку для усунення недоліку позовної заяви було 02 листопада 2026 року.
Станом на 11 листопада 2026 року недолік позовної заяви не усунуто: доказів надсилання копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідачу за адресою його зареєстрованого місця проживання до суду не надходило, із заявою про продовження процесуального строку позивач не звертався, про обставини, які перешкоджали виконанню вимог ухвали, суд не повідомляв.
Вимога частини першої статті 177 ЦПК України про додання до позовної заяви, поданої в електронній формі, доказу надсилання її копії з додатками іншим учасникам справи з урахуванням статті 43 цього Кодексу спрямована на те, щоб відповідач мав змогу своєчасно ознайомитися з пред`явленими до нього вимогами та підготуватися до захисту, і є складовою засади рівності усіх учасників судового процесу перед законом та судом (пункт 2 частини третьої статті 2 ЦПК України). Направлення документів за адресою, яка не є зареєстрованим місцем проживання відповідача, такої мети не досягає.
Згідно з частиною третьою статті 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, внесе у визначених законом випадках на депозитний рахунок суду грошову суму у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Відповідно до частини четвертої статті 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною другою статті 127 ЦПК України передбачено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Позивач зазначеним правом не скористався. Підстав для продовження строку з ініціативи суду не вбачається, оскільки позивач, який діє через представника та має зареєстрований електронний кабінет, отримав ухвалу про залишення позовної заяви без руху в день її доставлення, а недолік полягав лише в направленні відповідачу копії позовної заяви з додатками за належною адресою та поданні до суду доказу такого направлення, що не потребувало значного часу.
За таких обставин, оскільки позивач, якому достеменно відомо про залишення його позовної заяви без руху, у встановлений судом строк і до дня постановлення цієї ухвали недоліку позовної заяви не усунув, позовна заява відповідно до частини третьої статті 185 ЦПК України вважається неподаною і підлягає поверненню позивачу.
Повернення позовної заяви з цих підстав не обмежує права позивача на доступ до суду, оскільки відповідно до частини сьомої статті 185 ЦПК України не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Керуючись статтями 2, 12, 43, 123, 124, 127, 177, 185, 258, 260, 261, 272, 353, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості вважати неподаною та повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Копію ухвали надіслати позивачу та його представнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до частини другої статті 261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвалу не було вручено в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Суддя М. М. Пилипчук