Номер провадження: 22-ц/813/10555/26
Справа № 522/1121/16-ц
Головуючий у першій інстанції Ільченко Н. А.
Доповідач Сегеда С. М.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження
09.11.2026 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: Сегеди С.М., (суддя - доповідач), Комлевої О.С., Присакара О.Я.,вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и в:
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року вищезазначений позов ПАТ «УкрСиббанк» задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ «УкрСиббанк» заборгованість за договором про надання споживчого кредиту № 11101418000 від 21.12.2006 р. у загальному розмірі 30818 доларів США 53 центи, 22881 грн. 75 коп., а також у відшкодування судового збору 10336,54 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2026 року заяву АТ «Укрсиббанк» про заміну сторони виконавчого провадження - задоволено.
Замінено боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року в справі №522/1121/16-ц ОСОБА_1 на її правонаступника Територіальну громаду міста Одеси в особі Одеської міської ради в межах ринкової вартості майна, яке є відумерлою спадщиною, що становить 17 662,56 доларів США.
Не погодившись з рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року, Одеська міська рада, за допомогою послуг кур`єрської служби доставки, подала апеляційну скаргу, в якій серед іншого просить поновити процесуальний строк на вищезазначене рішення суду.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Статтею 123 ЦПК України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Згідно ч. 3 ст.124 ЦПК України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Оскаржуване рішення суду ухвалено 12 вересня 2017 року. Апеляційна скарга подана до суду 04 листопада 2026 року, за допомогою послуг кур`єрської служби доставки. Тому, апеляційна скарга подана з пропуском строку, встановленого ст.354 ЦПК України.
В апеляційній скарзі Одеська міська рада зазначила, що повний текст належним чином засвідченої копії рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2027 року не отримувала. Одночасно зазначила, що ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2026 року заяву АТ «Укрсиббанк» про заміну сторони виконавчого провадження було задоволено, та замінено боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року в справі №522/1121/16-ц ОСОБА_1 на її правонаступника Територіальну громаду міста Одеси в особі Одеської міської ради. Тобто, Одеська міська рада не була учасником справи №522/1121/16-ц до моменту постановлення ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2026 року, яка надійшла до електронного кабінету Одеської міської ради у підсистеми «Електронний суд» ЄСІКС - 06 жовтня 2026 року.
Відповідно до частини 1 статті 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 358 ЦПК України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків: 1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки; 2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку про те, що причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду слід вважати поважними та обґрунтованими, у зв`язку з чим необхідно поновити строк на апеляційне оскарження, що відповідає положенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якими ніхто не може бути позбавлений права на справедливий суд, а також практиці ЄСПЛ, відповідно до якої встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватись з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму.
Форма і зміст апеляційної скарги відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України.
Підстав для повернення апеляційної скарги, залишення її без руху, відмови у відкритті провадження або повернення справи до суду першої інстанції не вбачається.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 354, 356, 359, 360, 361 ЦПК України, апеляційний суд
ухвалив:
Клопотання Одеської міської ради про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.
Поновити Одеській міській раді строк на апеляційне оскарження рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 вересня 2017 року.
Копію ухвали про відкриття апеляційного провадження надіслати скаржнику та його представнику.
Копію цієї ухвали та копію апеляційної скарги разом з доданими до неї матеріалами направити іншим учасникам справи.
Роз`яснити учасникам справи право подати до Одеського апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу у письмовій формі у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали та апеляційної скарги, який за формою і змістом має відповідати ст. 360 ЦПК України, із одночасним наданням доказів надсилання (надання) копії цього відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду судового рішення суду першої інстанції (ч. 3ст. 360 ЦПК України).
Роз`яснити учасникам справи право брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, передбаченому ст. 212 ЦПК України.
Звернути увагу, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами", який введено в дію з 18 жовтня 2023 року, передбачено обов`язкову наявність електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі для адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органів державної влади та інших державних органів, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб.
Роз`яснити учасникам справи право брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, передбаченому ст.212 ЦПК України.
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - https://court.gov.ua/fair/sud4813/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді С.М. Сегеда
О.С. Комлева
О.Я. Присакар