Справа №589/5456/24 Головуючий у суді у 1 інстанції - Лєвша С. Л.
Номер провадження 22-ц/816/2718/26 Суддя-доповідач - Замченко А.О.
Категорія - 39
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
06 жовтня 2026 року м. Суми
Сумський апеляційний суд у складі судді
Замченко А.О., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 25 березня 2026 року в цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніт Капітал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и в :
28.07.2026 ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 25.03.2026.
Відповідно до ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 356 ЦПК України в апеляційній скарзі має бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Зазначеній вище вимозі закону апеляційна скарга не відповідає, оскільки в ній не зазначено повне найменування позивача, його місцезнаходження.
Тому апеляційну скаргу необхідно оформити відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 356 ЦПК України.
Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються копії скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, якщо така скарга та додані матеріали подаються до суду в електронній формі через електронний кабінет. У разі подання скарги та доданих матеріалів в електронній формі через електронний кабінет до неї додаються докази надсилання її копії та копій доданих матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 7 ст. 43 ЦПК України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Звертаючись з апеляційною скаргою в електронній формі відповідачка не надала апеляційному суду докази направлення копії апеляційної скарги з додатками позивачу.
Крім того, відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 354 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 358 цього Кодексу.
При подачі апеляційної скарги відповідачка просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 25.03.2026, мотивуючи свої вимоги тим, що апеляційну скаргу суд двічі повертав з процесуальних підстав, у зв`язку з чим після усунення обставин, що стали підставою для повернення апеляційної скарги, вона повторно звернулася з нею до суду.
Але з матеріалів справи вбачається, що рішення суду ухвалено 25.03.2026, відповідно до вимог ст. 124 ЦПК України останнім днем для подачі апеляції є 24.04.2026. Вперше апеляційну скаргу відповідачка подала 23.06.2026, тобто після закінчення строку, установленого статтею 354 цього Кодексу.
Тобто, заявниці потрібно зазначити та надати інші докази поважності пропуску строку для подачі апеляційної скарги.
Таким чином, відповідачці потрібно надати строк для усунення вказаних недоліків, роз`яснивши, що їй протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали необхідно їх усунути, а також попередити, що якщо вказані підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись ст. 185, 357 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 25 березня 2026 року залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали. Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків, апеляційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута.
Надати ОСОБА_1 строк для надання доказів поважності пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою протягом десяти днів з дня отримання ухвали та роз`яснити, що якщо вказані підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Сумського апеляційного суду А.О. Замченко